ناوگان اتوبوسرانی تهران تا 6 سال آینده کاملا درصد فرسوده می‌شود ! – formol1

ناوگان اتوبوسرانی تهران تا ۶ سال آینده کاملا درصد فرسوده می‌شود !

مدیرعامل شرکت واحد اتوبوس تهران با بیان اینکه در حال حاضر ۶۲ درصد از ناوگان اتوبوسرانی پایتخت فرسوده است، گفت : در صورت ادامه روند موجود، اتوبوس‌های تهران حداکثر تا ۶ سال دیگر دوام می‌آورند و تا آن زمان ۱۰۰ درصد آنها به سن فرسودگی رسیده‌اند !

 

مدیرعامل شرکت واحد اتوبوس تهران ضمن تاکید بر نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی، اعلام کرد که در حال حاضر حدود ۶۰۰۰ دستگاه اتوبوس در سطح شهر تهران فعال هستند، اما شرایط اتوبوس های موجود چندان مناسب نبوده و همین حالا چیزی حدود ۶۲ درصد از این ناوگان به سن فرسودگی رسیده اند و اگر شرایط به همین شکل پیش برود، تا ۶ سال آینده به فرسودگی ۱۰۰ درصدی ناوگان اتوبوسرانی شهر تهران خواهیم رسید. این شرایط درحالی است که سال ها پایتخت نشین ها با آلودگی هوا دست و پنجه نرم می کنند و هنوز اقدامات صورت گرفته نتیجه ای در بر نداشته است و باتوجه به جابجایی بیشتر از ۳ میلیون نفر در طول روز توسط شرکت واحد، یکی از موثرترین راه های کاهش آلودگی هوا می تواند نوسازی ناوگان اتوبوسرانی شهر تهران باشد که طی سال های اخیر کمتر توجهی به آنان شده است.

مدیرعامل شرکت واحد اتوبوس تهران در ادامه صحبت های خود اضافه کرد : از سال ۸۹ تاکنون، دولت هیچگونه اتوبوسی به شهرداری تحویل نداده است و شهرداری تهران در سال گذشته تنها توانست مبلغ ۱۰ میلیارد تومانی را از سوی دولت به این حوزه اختصاص دهد که مبلغ بسیار ناچیزی بوده و کار خاصی نمی توان انجام داد، حال آنکه بازسازی و نوسازی ناوگان اتوبوسرانی شهر تهران مشروط به تامین بودجه و پرداخت منابع مالی مورد نیاز است و اگر این منابع و قطعات تامین شود، آمادگی کامل برای بازسازی و نوسازی اتوبوس های فرسوده وجود دارد.

براساس ماده ۸ قانون هوای پاک، میانگین سن اتوبوس های دیزلی معادل ۱۰ سال عنوان شده و این عدد برای اتوبوس های گازسوز به حداکثر ۱۲ سال می رسد، درحالی که متوسط عمر ناوگان اتوبوسرانی شهر تهران از سن فرسودگی بالاتر رفته و به ۱۲٫۴ سال می رسد. از تعداد کل ۵۷۸۶ دستگاه اتوبوس موجود در ناوگان اتوبوسرانی شهر تهران، حدود ۶۲ درصد از آنان به تعداد ۳۵۸۵ دستگاه به سن فرسودگی رسیده اند و اگر اقدامی در راستای نوسازی صورت نگیرد، تا ۶ سال آینده به فرسودگی ۱۰۰ درصد ناوگان اتوبوسرانی پایتخت خواهیم رسید.

نظر خود را بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


*